Pierwszy kontakt maluszka z pediatrą jest jeszcze na sali porodowej, kiedy to lekarz ocenia jego stan zdrowia. W szpitalu, w którym rodziłam wizyty pediatry odbywały się dwa razy dziennie. Z opowieści koleżanek wynika, że to jakiś ewenement. Dodam, że rodziłam w zwykłej publicznej placówce. I nie były to tylko wizyty w stylu: jak się czuje maluch tylko pani doktor naprawdę badała mojego synka, oceniała jego sprawność ruchową.
Po wyjściu ze szpitala kolejna wizyta pediatry odbywa się ok. 2 - 3 tygodnia życia, z reguły w domu a nie w przychodni. Jest to już lekarz, którego to Ty wybierasz. Maluch jest wtedy mierzony, ważony, osłuchany stetoskopem. Mierzony jest także obwód głowy i oceniana jest wielkość ciemiączka. Zbadany został także brzuszek i narządy płciowe oraz ocenione napięcie mięśniowe. Przy tej wizycie dostaliśmy także skierowanie na pierwszą wizytę u ortopedy.
Wizyta ta, powinna się odbyć do 6 tygodnia życia maluszka.Wizyty te przebiegają różnie. Na pewno jest oceniane czy maluch nie ma dysplazji stawów biodrowych. Warto się wcześniej zorientować i wybrać do przychodni, w której razem z badaniem jest także wykonywane usg bioderek. Jeśli wszystko okaże się w porządku następna wizyta u ortopedy ok. 3 miesiąca życia.
W drugim miesiącu życia (po 6 tygodniu) okazją do wizyty u pediatry są obowiązkowe szczepienia przeciw: błonicy, krztuścowi i tężcowi (DTP) oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) i przeciwko Hib. Oczywiście wcześniej pediatra zbada maluszka czy jest zdrowy, wcześniej zmierzony zostanie obwód głowy i standardowo maluch zostanie zważony. Na pewno zostaniesz też poinformowana o tym jak dziecko może zareagować na szczepionkę i co wtedy zrobić.
W trzecim - czwartym miesiącu życia Twojego dziecka (po min. 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia) czeka Cię kolejna wizyta. Maluszek dostanie wtedy drugą dawką szczepienia DPT, Hib oraz pierwszą dawkę przeciw polio (choroba Heinego-Medina).
W tym miesiącu czeka Cię kolejna wizyta u ortopedy oraz wizyta u okulisty.
W piątym miesiącu kolejne szczepienia: trzecia dawka DPT, Hib, druga dawka przeciwko polio. Znów dziecko musi zostać zważone, zmierzone i ogólnie zbadane czy może być zaszczepione.
W szóstym miesiącu my mieliśmy także kolejną wizytę u ortopedy, choć z tego co się orientuję nie wszystkie przychodnie stosują trzecią wizytę. W naszej akurat ta wizyta się odbywała mimo, że wcześniej naszemu synkowi nic nie dolegało. Znów zrobiona usg stawów biodrowych.
W szóstym - siódmym miesiącu czeka Was szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Jest to trzecia dawka. Pediatra powinien też doradzić jak rozszerzać dietę, jeśli maluch był karmiony piersią. Jeśli był karmiony mlekiem modyfikowanym to informacje te powinny być przekazane na poprzedniej wizycie.
Wszystkie wyżej wymienione szczepienia są szczepieniami nieodpłatnymi. Oczywiście istnieje szansa aby zmniejszyć ilość ukłuć (z 12 do 5 lub 7) za pomocą szczepionek skojarzonych ale są to szczepionki płatne. My rodzice musimy zdecydować już na pierwszej wizycie szczepiennej czy chcemy dodatkowo płacić czy nie ponieważ dziecko należy szczepić jednym rodzajem szczepionki. Oczywiście zaleca się także dodatkowe płatne szczepienia przeciwko pneumokokom , menigokokom czy rotawirusom. Wydatek na szczepienia warto uwzględnić w domowym budżecie dużo wcześniej. Koszt całkowity szczepień można łatwo obliczyć korzystając z poniższego linku http://www.szczepienia.pl/Kalendarz_szczepien/Zaplanuj_w_budzecie.aspx
Jak widać wizyt u lekarza będzie sporo. Oby to były tylko wizyty obowiązkowe. Życzę Wam aby maluchy wasze tak jak mój nie chorowały i nie było konieczności innych nieprzewidzianych wizyt.
Ja brałem płatne, szkoda mi dzieciaka było na tyle kłuć
OdpowiedzUsuńJa też wolałam zapłacić niż męczyć dziecko. Wtedy szybko i bez problemu. Jednak panie pielęgniarki doskonale wiedzą, jak radzić sobie z maluchami, więc na ppewno i normalny tryb szczepień nie będzie problemem.
OdpowiedzUsuń