piątek, 13 września 2013

Ciąża - badania prenatalne

W czasie ciąży bardzo ważne jest aby znać stan zdrowia swojego dziecka. Niestety nadal wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ze zdrowych rodziców może się urodzić chore dziecko. Przesiewowe badania prenatalne pozwalają na wykrycie wielu wrodzonych zespołów genetycznych i wad. Znam wiele osób, które nie chciały znać stanu zdrowia swojego nienarodzonego dziecka i szanuję ich decyzję. Ale równocześnie uważam, że jeśli jest możliwość wiedzieć wcześniej, że moje dziecko może być chore to chcę to wiedzieć. I dlatego też zdecydowałam się na takie badania. Badania te są refundowane przez NFZ ale tylko dla kobiet powyżej 35 roku życia bądź dla tych, które wcześniej poroniły i zachodzi ryzyko ponownego poronienia.Nie powiem, był to dla Nas wydatek (850 zł za trzy badania) ale uważam, że warto było.


Jakie choroby i wady można wykryć dzięki tym badaniom??
  • zespół Downa
  • zespół Edwardsa
  • zespół Patau
  • zespół Turnera
  • wady cewy nerwowej i mózgu
  • wady przedniej ściany brzucha
  • wady narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek, jelit
Jak wygląda takie badanie?

Nieinwazyjne badanie przesiewowe ma trzy etapy.
Pierwszy z nich to badanie usg ok. 11 - 13 tygodnia ciąży wraz z badaniem biochemicznym krwi (oceniające stężenia substancji w krwi matki, których nieprawidłowe poziomy mogą zwiększać ryzyko występowania np. zespołu Downa). Podczas USG oceniana jest tu budowa anatomiczna dziecka: budowa główki i mózgu, klatka piersiowa, brzuszek, narządy wewnętrzne,kończyny górne i dolne, położenie kosmówki i ilość płynu owodniowego. Oceniana są też markery genetyczne: NB (kość nosowa), NT (przezierność karkowa), TV (przepływ w zastawce trójdzielnej w sercu), DV (przepływ w przewodzie żylnym), FL (długość kości udowej), FHR (tętno płodu).

Drugie badanie to badanie usg ok. 20 - 23 tygodnia ciąży, tzw. badanie połówkowe pozwalające na wykrycie większości nieprawidłowości w budowie dziecka. Oceniana jest szczegółowo budowa części ciała i narządów wewnętrznych m. in. mózgu, układu moczowego, pokarmowego a także budowa i praca serca wraz z wydolnością układu krążenia. Jest to tzw. badanie echa serca płodu. Sprawdzany jest też przepływ krwi w naczyniach krwionośnych tzw. badanie Doppler. Dodatkowo oceniane jest położenie i budowa łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Jest to bardzo ważne badanie ponieważ oceniane markery genetyczne mogą ponownie wpłynąć na wyliczane ryzyko urodzenia chorego dziecka.


Trzecie badanie to badanie usg ok. 30 - 32 tygodnia ciąży. Celem badania w trzecim trymestrze jest ponowna ocena anatomii płodu oraz tempa jego wzrostu. Można także wykryć nieprawidłowości w budowie dziecka, które mogły być wcześniej niewidoczne lub tych, które pojawiły się w drugiej połowie ciąży. Ponownie oceniana jest ilość płynu owodniowego i usytuowanie łożyska. Sprawdzane jest także wydolność krążenia naszego malucha poprzez analizę przepływów krwi w mózgu, sercu i dużych naczyniach, pępowinie.


Badania prenatalne warto zrobić. Dla Nas był to spory wydatek ale zrezygnowaliśmy z tak modnych ostatnio sesji ciążowych i pieniądze się znalazły. Współczesna medycyna umożliwia leczenie niektórych wad jeszcze w brzuszku u mamy, inne można leczyć bezpośrednio po urodzeniu. Po tych badaniach miałam w sobie taki wewnętrzny spokój. Oczywiście przeciwnicy powiedzą, że i tak można nie wykryć jakiejś choroby podczas tych badań więc po co wydawać pieniądze. Pewnie, że nikt nam nie daję 100% gwarancji ale jednak ryzyko jest wtedy dużo dużo mniejsze a my rodzice dużo bardziej spokojni. A nawet gdyby okazało się, że maluszkowi coś dolega to wtedy my rodzice mamy więcej czasu na przygotowanie się do takiej sytuacji. Dlatego też ja polecam takie badania każdemu kto pyta o moją opinię.

Jak Wy drodzy rodzice uważacie? Warto wiedzieć wcześniej o stanie zdrowia swojego dziecka?? Zapraszam do komentowania.

1 komentarz:

  1. jeśli chodzi o badania prenatalne, to uważam że jak najbardziej warto jest je robić. W Warszawie z tego co wiem bardzo dobrze wykonują je w klinice Multimed. Znajoma chodziła do nich w trakcie ciąży i bardzo chwaliła to miejsce

    OdpowiedzUsuń