czwartek, 10 października 2013

Jak kupować zabawki?

Kiedy nie miałam jeszcze swojego dziecka, nie bardzo zwracałam uwagę na zabawki. Czasem trzeba było coś kupić dla jakiegoś dziecka idąc w odwiedziny, to po prostu kupowałam. Teraz kiedy moje dziecko zaczęło się samodzielnie bawić, zaczęłam uważać na to co kupuję. Staram się też dyskretnie zwracać uwagę najbliżej rodzinie, że jeśli coś już chcą kupić to niech to będzie dobrej jakości.
Wybór zabawek jest w dzisiejszych czasach bardzo duży. Idąc do sklepu z zabawkami można dostać zawrotu głowy. Chcemy przecież aby nasze dziecko nie zrobiło sobie krzywdy tylko miało z tej zabawki naprawdę dużą frajdę. Na co zwracać uwagę aby kupić naprawdę bezpieczny produkt?

Sprawdź czy zabawka jest bezpieczna.
Zabawkę, która można dać maluchowi bez obaw przede wszystkim powinna być solidna i trwała. Szczególnie dotyczy to zabawek dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ zabawki te zazwyczaj lądują od razu w buzi dziecka, są gryzione z każdej strony, często dziecko na niej po prostu siada albo rzuca nią o podłogę. W bezpiecznej zabawce nic nie ma prawa się oderwać czy ukruszyć. Powinna też być na tyle duża aby nie mogła zmieścić się w buzi dziecka i żeby dziecko się nią nie udławiło. Zabawka też nie powinna mieć ostrych krawędzi, źle odlanych elementów, słabych szwów czy wystających nitek. Reasumując:  powinna być starannie wykończona i wykonana z bezpiecznych materiałów nie zawierających toksycznych składników. W zabawkach dla maluchów ważna jest też waga zabawki ponieważ taka zabawka powinna być lekka aby dziecko nie uderzyło się. 

Sprawdź czy zabawka jest prawidłowo oznakowana.
Na opakowaniu powinien znajdować się znak CE (czyli zgodny z dyrektywami UE). Powinna też być informacja dla jakiej grupy wiekowej jest adresowana. Jest to ważne szczególnie przy zabawkach dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Ostrzeżenia np. "używać pod nadzorem osoby dorosłej" powinny być dobrze widoczne. Jeśli zabawka wymaga montażu niezbędna jest instrukcja. Ważny jest też sposób konserwacji i czy zabawka jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Kiedy sprawdzisz wszystkie powyższe zwróć uwagę na to czy zabawka jest po prostu ciekawa. Bierz pod uwagę możliwości swojego dziecka. To, że pisze na opakowaniu, że zabawka jest dla dziecka powyżej 6 miesięcy nie oznacza, że każdy półroczniak będzie się umiał nią bawić. Nie kupuj wyłącznie zabawek edukacyjnych. Zwyczajny miś, lalka czy auto też się przydadzą do zabawy. Nie kupuj też zbyt wiele tzw. gotowców czyli zabawek, które same jeżdżą, świecą, szczekają. Niech dziecko samo rozwija swoją wyobraźnię. I najważniejsze: nie zapominajmy, że zabawa dla dziecka ma być po prostu frajdą. Na naukę i edukację jeszcze przyjdzie czas.

10 komentarzy:

  1. Dobrej jakości zabawki są zazwyczaj drogie. Nie każdego stać na to.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja uważam, że czasem lepiej jest kupić jedną grzechotkę dobrej firmy niż 5 takich, które zaraz się rozpadną i jeszcze dziecko połknie jakiś jej element. Moje dziecko nie ma dużo zabawek a za to wiem, że są bezpieczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potwierdzam. Moje dziecko ugryzło kawałek grzechotki jakiejś firmy no-name. Myślałam, że zawału dostanę.

      Usuń
    2. Dokładnie tak jak mówisz. Dostaliśmy jedną grzechotkę i wypadły z niej kuleczki. Wykonanie takich zabawek określam stwierdzeniem "chiński plastik".

      Usuń
  3. Bardzo ważne i przydatne informacje!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też zawsze staram się żeby wszystkie zabawki były bezpieczne. Drewniane zabawki zdają u mnie świetnie egzamin, a wózek dla lalek to nasz hit :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bezpieczne zabawki to podstawa. I ważne, żeby były wykonane z dobrych materiałów.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Przede wszystkim musimy kupować zabawki odpowiedzialnie. Dlatego ja również zachwalam sobie gry słowne i liczbowe https://modino.pl/gry-slowne-i-liczbowe które jak najbardziej są bardzo kreatywne.

    OdpowiedzUsuń