wtorek, 15 października 2013

Samobadanie piersi

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Warto znaleźć chwilę i zrobić samobadanie piersi. Jest to najprostsza i najtańsza metoda wczesnego wykrywania guzków i innych zmian w piersiach. Większość samodzielnie wybadanych guzków ma charakter niezłośliwy dlatego też nie bójmy się badać. Pamiętajmy: RAK WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY!!! Moja Mama jest tu dobrym przykładem. Ponad 12 lat temu właśnie podczas takiej samokontroli wybadała sobie guzka. Okazał się na szczęście niezłośliwy. Podczas szczegółowych badań okazało się, że drobne guzki są też w węzłach chłonnych i lekarz zalecił albo mastektomię wraz z rekonstrukcją piersi albo leczenie radio i chemioterapią. 

Mama wybrała pierwszą opcję. Nie była to łatwa decyzja. Wiadomo piersi są symbolem kobiecości ale jak pokazuje przykład znanych aktorek np. Christiny Applegate czy Angeliny Jolie, mastektomia nie ujmuje im kobiecości. Czy moja Mama podjęła słuszną decyzję? Obie uważamy, że tak. Od tamtej pory regularnie raz w miesiącu wykonuję samokontrolę piersi i namawiam każdą z Was do takiego badania. Raz nawet wybadałam jakąś zmianę ale po wykonaniu usg okazało się, że to zwykły "tłuszczak" jak to określił mój lekarz. Sam się wchłonął i na badaniu kontrolnym nic już nie było. Na wszelki wypadek usg piersi wykonuję raz w roku aby mieć pewność, że nic za rogiem się nie czai.

Jak wykonywać samobadanie piersi?
Jest to bardzo proste. Takie badanie składa się z dwóch etapów: oglądanie stanu piersi i badanie dotykowe.
  • Oglądanie stanu piersi należy wykonać w pozycji stojącej przed wiszącym lustrem np. po lub przed kąpielą wieczorem w łazience. Piersi należy oglądać w kilku pozycjach: z rękami podniesionymi , z rękami na biodrach, z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Na co zwracamy uwagę? Oceniamy przede wszystkim kształt i symetrię piersi oraz miejsc pod pachą. Oglądamy dokładnie skórę zwracając uwagę czy nie ma jakiś przebarwień. Następnie oceniamy kształt i wielkość brodawek.
  • Badanie dotykowe wykonujemy w pozycji stojącej i leżącej najlepiej około 7-10 dnia cyklu miesięcznego. Jeśli kobieta nie miesiączkuje to należy wybrać sobie jeden dzień w miesiącu np. zawsze 10-go dnia. Badamy rozpoczynając zawsze od tego samego miejsca, dotykając pierś całą długością palców. Należy badać nie tylko pierś ale także okolicę nad- i podobojczykową oraz pachową. 
Jeśli wykryjemy jakąś zmianę w ogólnym wyglądzie piersi (np. zmiana kształtu, koloru skóry, zmiany w wyglądzie brodawek, guzek) należy udać się do swojego lekarza ginekologa. Oceni on sytuację i skieruje na dodatkowe badania. Nie czekajmy, że może samo się wchłonie albo zniknie. Czas jest tu najważniejszy. Nie zapominajmy też pozytywnym myśleniu i pamiętajmy czy nie każdy guzek to rak.

Zachęcam zawsze wszystkie swoje koleżanki do regularnego samobadania i regularnych wizyt u ginekologa. Ja odwiedzam swojego lekarza dwa razy w roku: zawsze na początku stycznia i na początku lipca. Na szczęście nie muszę lekarzowi przypominać o zbadaniu moich piersi. Choć wiem z opowieści koleżanek, że dużo lekarzy tego nie wykonuje. Dlatego też nie bój się poprosić lekarza o takie badanie. Jeśli nie wiesz jak je samodzielnie wykonywać, poproś a lekarz na pewno Tobie pokaże.

Jeśli któraś z Was ma doświadczenia z rakiem piersi, to zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzu pod postem. Czym więcej będzie się o tym mówić to tym mniej kobiet będzie nieświadomych i będzie się regularnie badało.

3 komentarze:

  1. Witam, dostałaś nominacje i zapraszam do zabawy jak również obserwacji bloga http://mamimunka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło :) Dziękuję. Odpowiem na pytania jak najszybciej ;)

      Usuń
  2. Powinnyśmy pamiętać nie tylko o badaniach piersi, ale również cytologii, którą powinno wykonywać się około raz do roku. Wiadomo samobadanie jest dobrym wyjście z sytuacji, ale przy wizycie u ginekologa nie zaszkodzi o poproszenie o fachowe badanie.

    OdpowiedzUsuń