poniedziałek, 30 września 2013

Poczytaj mi Mamo!

Pamiętam ze swojego dzieciństwa serię książeczek pt. "Poczytaj mi Mamo". Książeczki były kolorowe i wręcz uwielbiałam gdy mi je Mama lub Babcia czytały. Jakoś mojemu Tacie to czytanie nie wychodziło ale za to umiał na poczekaniu opowiedzieć bajkę, oczywiście wymyśloną i za każdym razem inną. Wracając do czytania to w dorosłym życiu zaczęłam pochłaniać całą masę książek a będąc w zaawansowanej ciąży potrafiłam od rana do wieczora siedzieć i czytać. Tak więc postanowiłam mojemu maluchowi też czytać książki. nie zaczęłam tego czytania od razu po urodzeniu (pomimo, że tak specjaliści zalecają) ale dopiero jak miał ok. 3 miesięcy. Wcześniej jakoś nie przyszło mi to do głowy, za dużo obowiązków przy maluszku i jakoś nie było czasu.

piątek, 27 września 2013

Pielęgnacja noworodka - ciemieniucha

Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry, które jest umiejscowione na skórze głowy. Pierwszy raz Nasz synek miał ciemieniuchę w okolicach trzeciego miesiąca. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłam takie suche, żółte łuski na głowie mojego malucha. Na szczęście wcześniej widziałam takie zmiany u córeczki mojej przyjaciółki więc już wiedziałam jak sobie z tym poradzić. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest posmarowanie oliwką główki malucha około godziny przed kąpielą. Można też założyć na główkę cienką bawełnianą czapeczkę. Ja tak zrobiłam i dzięki temu synek nie wybrudził swojego łóżeczka tłustą oliwką. Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć główkę a następnie wyczesać łuski miękką szczoteczką. Pamiętać trzeba przy tym aby nie wyczesywać zbyt mocno ponieważ mogą zrobić się rany. U nas taki proceder stosowałam przez trzy dni i pięknie wszystko zeszło.
Teraz znów się niestety ciemieniucha pojawiła. Tym razem nie pomógł domowy sposób (a może byłam zbyt niecierpliwa?) i po 4 dniach udałam się do dermatologa po pomoc. Lekarz zapisał nam robiony na receptę gęsty płyn. Tak na marginesie to w dzisiejszych czasach strasznie trudno znaleźć aptekę, która wykonuje takie rzeczy. Na szczęście apteka się znalazła (10 z rzędu!) po dwóch dniach takiej kuracji połączonej z wyczesywaniem ślicznie wszystko zeszło i mój maluch znów ma piękną gładką główkę i co raz więcej włosków :) Już nie jest takim słodkim łysolem. Teraz za to jest słodkim maluchem z bujną czupryną na głowie.

czwartek, 26 września 2013

Pierwszy uśmiech

Będąc w ciąży wyobrażałam sobie jak to będzie kiedy mój synek się do mnie uśmiechnie, co będę wtedy czuła. Oczywiście rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Mój maluch świadomie się do mnie uśmiechnął gdy skończył dokładnie 4 tygodnie. Podobno to wcześnie bo z reguły dzieci uśmiechają się około 6 tygodnia. Było to niesamowite uczucie. Tradycyjnie robiłam "głupie minki ", żeby go rozbawić a on się uśmiechnął :) Jakaż to była radość. Oczywiście od razu zadzwoniłam do męża, żeby mu to opowiedzieć.

piątek, 20 września 2013

Jak się bawić? - zabawy dla niemowlaków

Oglądając dziś zdjęcia z pierwszych trzech miesięcy życia mojego Synka zebrało mi się na wspomnienia. Pamiętam te pierwsze tygodnie życia maleństwa, to dla Nas rodziców był bardzo trudny czas. Ale też dla naszego malucha nie było łatwo. Nowe miejsce, otoczenie, nowe głosy. Maluch większość czasu przesypiał a jak nie spał to sobie leżał. Ale w pewnym momencie zauważyłam, że mojemu dziecku nie wystarcza tylko bezczynne leżenie. Było to ok. 4 tygodnia życia. Nie bardzo wiedziałam jak mam spędzać czas z takim maluszkiem. Pojawiło się pytanie: jak się bawić?

środa, 18 września 2013

Alkohol w ciąży

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że kieliszek czerwonego wina do obiadu nie zaszkodzi dziecku, które znajduję się w łonie matki. Dziś już wiadomo, że było to błędne myślenie. Mimo licznych kampanii społecznych na temat spożywania alkoholu przez ciężarne nadal wiele ludzi uważa, że odrobinka na pewno nie zaszkodzi a przecież kieliszek wina poprawia krążenie. Ile razy ja to słyszałam będąc w ciąży? Wiele. Zdziwiło mnie to, że szczególnie młodzi ludzie tak beztrosko podchodzą do tego tematu. Będąc w ciąży nadal byłam aktywna towarzysko i bardzo często spotykałam się ze znajomymi. Na takich spotkaniach z reguły zawsze pojawia się alkohol. Bardzo wiele razy proponowano mi abym napiła się chociaż odrobinkę. Ja konsekwentnie odmawiałam. Bardzo wiele osób się temu dziwiło. Najwyraźniej nie każdy wie, że to co zje bądź wypije ciężarna prędzej czy później trafi do organizmu nienarodzonego dziecka przez pępowinę. Nie ma żadnej "bezpiecznej" ilości alkoholu, który może wypić kobieta w ciąży.

poniedziałek, 16 września 2013

Lista badań i szczepień w pierwszym roku życia dziecka

W pierwszym roku życia dziecka wizyty w przychodniach są dość częste. Nie chodzi tu tylko o szczepienia obowiązkowe ale także wizyty u okulisty czy ortopedy.
Pierwszy kontakt maluszka z pediatrą jest jeszcze na sali porodowej, kiedy to lekarz ocenia jego stan zdrowia. W szpitalu, w którym rodziłam wizyty pediatry odbywały się dwa razy dziennie. Z opowieści koleżanek wynika, że to jakiś ewenement. Dodam, że rodziłam w zwykłej publicznej placówce. I nie były to tylko wizyty w stylu: jak się czuje maluch tylko pani doktor naprawdę badała mojego synka, oceniała jego sprawność ruchową.

Po wyjściu ze szpitala kolejna wizyta pediatry odbywa się ok. 2 - 3  tygodnia życia, z reguły w domu a nie w przychodni. Jest to już lekarz, którego to Ty wybierasz. Maluch jest wtedy mierzony, ważony, osłuchany stetoskopem. Mierzony jest także obwód głowy i oceniana jest wielkość ciemiączka. Zbadany został także brzuszek i narządy płciowe oraz ocenione napięcie mięśniowe. Przy tej wizycie dostaliśmy także skierowanie na pierwszą wizytę u ortopedy.

piątek, 13 września 2013

Ciąża - badania prenatalne

W czasie ciąży bardzo ważne jest aby znać stan zdrowia swojego dziecka. Niestety nadal wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ze zdrowych rodziców może się urodzić chore dziecko. Przesiewowe badania prenatalne pozwalają na wykrycie wielu wrodzonych zespołów genetycznych i wad. Znam wiele osób, które nie chciały znać stanu zdrowia swojego nienarodzonego dziecka i szanuję ich decyzję. Ale równocześnie uważam, że jeśli jest możliwość wiedzieć wcześniej, że moje dziecko może być chore to chcę to wiedzieć. I dlatego też zdecydowałam się na takie badania. Badania te są refundowane przez NFZ ale tylko dla kobiet powyżej 35 roku życia bądź dla tych, które wcześniej poroniły i zachodzi ryzyko ponownego poronienia.Nie powiem, był to dla Nas wydatek (850 zł za trzy badania) ale uważam, że warto było.

poniedziałek, 9 września 2013

Wyprawka dla noworodka - ubranka

Kompletowanie wyprawki dla mojego malucha rozpoczęłam dzień po tym jak mój ginekolog potwierdził płeć. Bardzo chciałam mieć chłopczyka i mam :) Najchętniej bym od razu po wizycie pobiegła do sklepu ale byłam zbyt zmęczona tymi emocjami i oczekiwaniem na potwierdzenie płci więc sobie odpuściłam. Za to dzień później wypoczęta i zrelaksowana udałam się do sklepu z dziecięcymi ubrankami i oszalałam. Tyle malutkich cudownych ubranek i co tu wybrać, żeby było praktycznie, niedrogo no i w miarę dobrej jakości.
Na początku skupiłam się na regale z tzw. bieliźnianymi częściami garderoby mojego malucha czyli body. Kupiłam zarówno z długim rękawkiem jak i z krótkim. W poradnikach zazwyczaj pisze, żeby kupić po 5 rzeczy z każdego rodzaju. Ale stwierdziłam, że nie mam ochoty robić codziennie prania i prasowania bo nie wiadomo jak przebiegnie poród i czy będę mieć na tyle siły aby to robić tak więc nie ograniczałam się w tych podstawowych rzeczach.

środa, 4 września 2013

Pakowanie torby do szpitala



Mniej więcej 4 tygodnie przed porodem postanowiłam spakować torbę do szpitala. W końcu poród mógł nastąpić w każdym momencie a wtedy na spakowanie torby nie byłoby czasu. Ważne jest, aby osoba, która będzie z Tobą uczestniczyć w porodzie powinna być zaznajomiona z tym co i  gdzie spakowałaś. Ja parę razy tłumaczyłam mężowi co jest w torbie a potem po porodzie w szpitalu i tak miał problem ze znalezieniem tego czego w danej chwili potrzebowałam. Jak to potem ładnie wytłumaczył: to wszystko przez emocje związane z narodzinami naszego synka :)
Jakie rzeczy powinna zawierać nasza torba do szpitala? W Internecie znalazłam mnóstwo postów na ten temat. Według mnie połowa rzeczy była mi zbędna w szpitalu. Dlatego chcę Wam przedstawić to, co mi tak naprawdę było potrzebne a co zupełnie zbędne. Oczywiście to jest moja wersja. Każda z Mam spakuje swoją torbę według własnego uznania. Wiele szpitali ma też własną listę – warto się dowiedzieć, co według nich należy ze sobą zabrać. Dodatkowo niektóre szpitale też oferują część rzeczy dla Mamy i maluszka – wtedy nie musisz ich zabierać ze sobą.